wtorek, 14 listopada 2017

Łajka moskiwska - Kundel


W poczekalniach na stolicznych lotniskach mogą pojawić się specjalne psy, które będą pomagać pasażerom uspokoić się przed wylotem. Taka praktyka może zostać wprowadzona na międzynarodowym lotnisku „Szeremietiewo”, powiedział m24.ru rzecznik prasowy lotniska Roman Genis. Napisano 25.12.2015 roku w sprawie łajek na lotniskach Moskwy. Po 58 latach łajka nadal lata. 




Pies kosmiczny, podany eksperymentom naukowym, umarł jako męczennik w wielkich męczarniach kosmicznych. Jakoś nikt nie przewidział tego, że może powrócić na ziemię pies z zagiętym uchem na końcach - niczym owczarek szetlandzki krótkowłosy. Okazał się być, czymś bezwartościowym a jednak wartościowym dla świata nauk, które zapoczątkowało loty kosmiczne. Ale ile mamy w Polsce takich piesków uznanych za kundelki. Łajka rosyjsko - europejska, która na zawsze pozostała w kosmosie jako gwiazda Europy i Kosmosu. Psy które przypłaciły życiem - loty w kosmos; cygan, dejzik, zpd - czyli ,, kundelek z pod kantyny, który oddał życie za psa który usiekł bo nie chciał zginąć '', riżik, lisa, odważna, łajka - która szczekała na muzyka by nie zginąć, biełka, striełka, lisiczka, striełka, puszynka, muszka, pszczółka.W eksperymentach brały psy o wymiarach 43 cm w kłębie w testach rakiet kosmicznych podobne do szpiców. Dziesiątki psów zginęły w testach, i były to pospolite kundelki szpicowate, o włosie krótkim. Niektóre psy w drodze sławy trafiły do USA, w imię badań nad kosmosem oraz płodnością zwierząt. Spokojnym i odważnym psom wystawiono pomnik.

Łajka to nie rasa - łajka to imię psa wystrzelonego w kosmos - który szczekał na muzyka zanim zginą - ,,czyli бранить - karcić - łajać - лает- szczeka.  Łajka - nazwa potoczna rasy rosyjskiej w Polsce dla psa - w komendzie tresury ; ( Daj głos ) ''. Rosjanom było wszystko jedno co wystrzelą w kosmos, by dorobić się sławy i to wcześniej niż USA. Większość tych psów, które zginęły pochodziło z łapanki na ulicach Moskwy lub z poligonu rakietowego - przyznając im nazwę niechlubną, potoczną przez naukowców ZSRR - ,, Kundelek ''. Łajka nie była jedynym psem który zginą na poligonie rakietowym w latach pięćdziesiątych i rozsławionych w USA - gdzie prowadzono eksperymenty na małpach oraz szczurach lub myszach.


1957 roku wystrzelono Łajkę w kosmos - Pies kosmiczny Moskwy i USA na You Tube.







Jak widać w kosmos wystrzeliwano w Rosji psy wilczaste oraz lisowate. Ale to prawda, że gdyby nie psy to nikt by nie poleciał w kosmos, nikt by nie posiadał sztucznego satelity, i nikt by nie posiadał internetu. Psy oddały życie za wygodę człowieka w XIX - XXI wieku odnośnie też GPS.


Kundel w Polsce jako historia psa zaniedbanego w Kynologii rasy lat pięćdziesiątych. 




W Polsce psy stanowią ok. 8 milionową populację, co oznacza, że średnio na jednego psa w naszym kraju przypada pięć osób. Według statystyk na wielu portalach miłośników oraz prowadzonych przez schroniska wynika, że aż 90% stanowią kundle. Pomimo, że grupa tych czworonożnych milusińskich jest tak licznie reprezentowana w naszych domostwach to niestety nie pojawiają się one nawet w reklamach jakichkolwiek produktów. Często także zapomina się o nich w artykułach dotyczących wyboru pierwszego psa traktując, jako zwierzęta niższej kategorii niż psy rasowe.

Ze względu na to, że kundle są potomkami psów o nieokreślonym pochodzeniu, często będąc krzyżówkami innych kundli trzymanych od wielu pokoleń w naszym kraju są idealnie przystosowane do panujących tutaj warunków. Okrywa włosowa tych zwierząt jest różna od długowłosych, szorstkowłosych po krótkowłose. Zwierzęta łączą cechy charakterystyczne dla wielu ras nierzadko zdarza się, że w jednym miocie rodzą się szczeniaki zupełnie od siebie różne. Heterozja jest tutaj na bardzo wysokim poziomie szczególnie, gdy zwierzę nie można przypisać, jako będące w typie danej rasy. Najkorzystniejszym zjawiskiem wybujałości mieszańców jest odznaczanie się przewagą niektórych cech mieszańców nad cechami, które są charakterystyczne dla poszczególnych ras. Zapewne wielu z naszych czytelników zdaje sobie sprawę, że niektóre rasy są bardziej lub mniej podatne na niektóre choroby np. dysplazje u dogów niemieckich, keratopatie narażenie u sushi tzu czy problemy z kręgosłupem u jamników. Stąd też wydaje się, że pojawiającym się w dyskusjach stwierdzeniu: „kundelki są zdrowsze” może być ziarno prawdy. Pamiętajmy jednak, że pomimo niższego współczynnika inbredu (pokrewieństwa) wśród kundli to grupa ta ze względu na tak duże zróżnicowanie podatna jest na różne choroby w zależności od fenotypu (wyglądu) zwierzęcia. Minusem nieznanych przodków u kundli jest trudność w określeniu wyglądu, jaki osiągnie szczeniak, gdy dorośnie, a także temperamentu, jakim będzie się odznaczać.  Właśnie z tego też powodu tak dużą uwagę przykłada się do wyboru właściwej rasy dostosowanej do naszych oczekiwań czy też potrzeb. Kundle jednak według właścicieli tą niepewność, co do ich „charakteru” rekompensują niebywałą mądrością. Poza tym właściciele zarówno psów rasowych jak i kundelków są zgodni, że duże znaczenie ma tutaj wychowanie. Zarówno pies rasowy jak i wielorasowy może być idealnym towarzyszem i przyjacielem rodziny. W przypadku kundli wydaje się, że genetyka nie stanowi tutaj żadnej bariery, bo w ich żyłach płynie krew różnych ras.

Stąd też w przeciwieństwie do ras, które mają predyspozycje do konkretnych zadań kundle świetnie sprawdzają się zarówno podczas aportowania, zaganiania zwierzyny podczas polowania czy też stróżowania obejścia.

Weterynaria ostrzega przed brakiem rodowodu psa, z przyczyn zdrowotnych oraz psychicznych nie tylko człowieka ale też psa. Tak na prawdę nigdy nie wiadomo jak wychować kundelka, ale w przekładzie historycznym muszą to być psy spokojne, przywiązane do opiekuna. Jeżeli pies pogryzł właściciela, to może być przyczyną nie znanej rasy psa - czyli mieszańca. Główną odpowiedzialność za nie kontrolowane rozmnażanie się psa, ponosi właściciel. Moda na psy oraz nazwy psów ciągle się zmienia, co często utrudnia ich rozpoznanie i katalogowanie w grupy. Pies który był modny 58 lat temu - nagle nie posiada rodowodu, a jednak nadal się rozmnaża. Nie mogę zmienić nazwy bajki ,, Zakochany kundel '' - z cyklu Disney, ani tego co zrobiono z psami z Moskwy na przestrzeni lat pięćdziesiątych.


Zakochany kundel i Spanielka - Disney.   



Dawna moda nie przemija statystycznie, gdy aż 90 % psów w Polsce nie posiada wywodu genealogicznego, spędzając swe życie w schroniskach dla psów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dalmatyńczyk

Jest to bardzo stara rasa psów myśliwskich, które utraciły w obecnym czasie instynkt łowiecki na rzecz dogoterapii osób niepełnosprawnyc...