środa, 8 listopada 2017

Szczenię w nowym domu


Bardzo ważnym i istotnym czynnikiem, adopcji nowego zwierzęcia do domu, a zwykle bywają to już szczenięta, jest ich wyprowadzanie do WC wedle przeprostów FCI.  Jednak nie każda gospodarka komunalna posiada na osiedlach mieszkaniowych WC publiczne dla zwierząt, a ich prawa mogą być łamane.


Wychodzenie z kuwetą lub nocnikiem na pole czy to dobry pomysł ...w końcu i tak może to komuś  przeszkadzać... a przepisy przepisami - różne są... latem to może i piesek poleci na pole z kuwetą, ale zimą może być kłopot gdy pies wcale nie będzie chciał iść na pole.


Nocnik - Kuweta w domu dla szczeniaka może wydawać się uciążliwa dla opiekuna. Zanim postanowimy o WC dla zwierząt w koło domu lub bloku mieszkalnego, trzeba się upewnić że szczeniak nie będzie miał możliwości bawienia się kasztanami przed budynkiem. Zakaz wyprowadzania psów przed budynek, by załatwił swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu, często są nie uwzględniane. Zwierzęta nie powinny korzystać z jednej ubikacji w mieszkaniu, wraz z człowiekiem bo jest to ponoć zabronione.

No cóż szczeniaczek nasiusiał i nie można go karać gdy za ledwie pojmuje dwie litery ludzkie w wieku 8 tygodni. A tak na prawdę po pierwszych dniach w nowym domu, to często jest tak, że nie wie gdzie ma siusiać i czasami tylko skamle. Pozostaje tylko papers jak dla ludzkiego niemowlęcia, który może nawet towarzyszyć suczce gdy będzie miała cieczkę. Pies jak człowiek szybko rozróżnia dyskomfort w majtkach. A szczeniaczek po kilku dniach sam zapragnie iść na pole gdy pomożemy mu zrozumieć pewne reguły życia... 



Największy problem hodowli kota lub psa napotykamy w miastach, gdzie władze gminne lub powiatowe zabraniają wypróżniać się zwierzętom na polu. A wystarczy tylko ogrodzona piaskownica, by pies lub kot się wypróżnił na polu wedle przepisów FCI.



Anatomiczne pieluchy dla zwierząt w różnych rozmiarach dostępne dla zwierząt. 


Problem WC będzie się przewijał przez całe życie psa oraz opiekuna. Za pewne szczenię szybko rozróżni pieluchy od kuwety lub WC publicznego.  Pieluchy zmieniamy dość często, podobnie jak niemowlętom ludzkim. Podstawowym problemem zaznaczenia terytorium przez psa będzie zawsze mocz. Jak nie obsiusia swego domu, to potem jakoś trudno by w nim pozostał, bo to leży w naturze psowatych i wilczastych. Gdy już dojdzie do nie fortunnego wydarzenia zabrudzenia podłogi, wystarczy odkażacz do WC lub Denaturat, by zlikwidować przykry zapach, a nawet zwykły płyn do podług. Podstawową i dość przykrą czynnością przyjęcia szczeniaczka do nowego domu, jest przyzwyczajenie się do tego że to ciągle będzie WC i zwykle po spożyciu posiłku. I będzie to ciągle obowiązek dorosłych a nie dziecka. I jeszcze raz podkreślam że wilk znaczy swe terytorium moczem, a na przykład niedźwiedź pazurami - i zwykle to jest drzewo. W odkryciach przyrodniczych dobrym drzewem na zanieczyszczenia komunalne jest Brzoza. 


Pokój dla psa  - warunki socjalne. 


Innym istotnym czynnikiem w adopcji psa, jest to czy posiadamy pokój dla psa, który może mieć wybieg na ogród. Lokalizacja pokoju dla psa, powinna być w zacisznym miejscu domu, raczej mało ruchliwym, a już na pewno nie w korytarzu, gdzie mogą do budynku wejść obcy ludzie.  Cały sprzęt umieszczony w pokoju psa, powinien dać się odkazić. W pokoju psa nie umieszczamy zabawek typu; drobne kostki lub kości, piłeczki pingpongowe, kasztany z wybiegu psa - są nie dozwolone, kawałki węgla lub drzewa, stare zużyte buty. Dobrymi zabawkami dla psa są umyte warzywa, na przykład marchewka, ugotowany ziemniak, lub inna zabawka zalecana przez weterynarię. Na pewno w takim pokoju wolno trzymać przedmioty, dla szczeniaka, które przypominać mu będą waderę - matkę. Nie należy pokoju dla psa obładować dużą ilością mebli które mógłby zniszczyć. Powinny się tam znajdować wszystkie przedmioty do obsługi psa. Pies za pewne do spania wybierze kosz wysłany materacem, podłogę wysłaną dywanikiem, lub naśladując człowieka położy się na łóżku. Kolor pokoju powinien mieć tonację wyciszającą, a jednocześnie higieniczną. Miski dla psa powinny być zawsze czyste po jedzeniu, dopuszcza się stałe podawanie destylowanej wody. W ogrodzie można postawić budę dla psa na lato, z której może chcieć korzystać ale nie wolno uwiązać psa u budy na łańcuchu. Warunki w adopcji psa powinny być jak najmniej uciążliwe dla opiekuna. Pies może biegać po mieszkaniu, ale gdy zechce wejść ktoś obcy to pies musi iść do swojego pokoju. W zimie nie wolno trzymać zwierząt na polu, ale można je chwilowo wietrzyć w postaci wyjścia na taras lub na spacer. Dla małego szczeniaka zatrzymanie moczu lub kału, jest niemal nie możliwe, a więc po każdym posiłku powinien skorzystać z WC lub kuwety, co ogranicza zabrudzenia lokalu.


Moda lat sześćdziesiątych dla psa a nie już dla człowieka.


Szeroki wybór łóżek zwanych pryczami dla psa oraz materace - sprawią, że zapłacimy mniej niż za budę dla psa lub metalowy kojec na polu. Łóżko metalowe dla kota lub psa wielkości kota już od 225 złotych i nie przekracza kwoty 600 złotych za olbrzymiaste loże. To mniej niż za łóżko dla człowieka. Po co pies ma spać za kratkami na polu które kosztują optymalnie do 13 000 złotych + buda to 1000 złotych- nie wliczając innych wydatków, skoro wystarczy tylko wstawić metalową pryczę, której pies nie zniszczy. Gdzieś tam w starym kącie może zostało stare metalowe łóżko z lat 60 - dziesiątych, warte odmalowania dla psa w pokoju. Nawet jak ktoś wejdzie do pokoju wcale nie pomyśli, że to jest dla psa. Metalowe łóżka były modne a nawet bardzo modne 49 lat temu, gdy miałam pierwszego psa. Do metalowego łóżka z metalowymi sprężynami przysługiwał materac.



Żeby Co-cell Spaniel amerykański położył się na metalowej pryczy, wystarczy mieć na łóżko tylko kwotę150 złotych. To dość niska cena w budynku, pomijając to że piesek może jeszcze dostać koc na pryczę lub kołdrę. To łóżko zajmuje mniej miejsca niż kojec na polu.



Wspomnienie mojego dzieciństwa od średniowiecza po lata sześćdziesiąte. 


 
Metalowe, bogato zdobione łóżka towarzyszyły szlachcie oraz chłopstwu nie od dziś. Dawno temu nawet z metalu budowano bogate buduary.  Sikanie w szpitalu w metalowe łóżko z materacem, uchodzi na sucho w szpitalu nawet osobom dorosłym w 2017 roku. Moda z Krakowa jakoś jeszcze do końca nie przeminęła.



Opcja dla leniwych - okno w drzwiach balkonowych dla psa nie do końca wygodne i bezpieczne.  


Ile razy to się zdarza, gdy pies beztrosko biega bez opiekuna. Jeżeli ma własny wybieg parkowy to nic się nie dzieje złego, gorzej gdy biega w koło bloku sam a wszyscy uznają zwierzątko za współwłasność. Nie ma to jak otworzyć okno by pies lub kot wskoczył do domu - jednak ile w Polsce mamy takich okienek, gdzie pies utkną z kotem w przejściu. Jednak gdy jedna pani zbudowała schronisko dla zwierząt w ciasnej klatce, sąd uznał kobietę za niepoczytalną i zalecił zamknięcie schroniska. Kobieta zasłaniała się tym, że ma 15 hektarów pola, a pies siedział w ciasnej klacie. Tak czy inaczej takie pomysły nie są bezpieczne dla psa, gdy utknie tyłkiem w oknie, obsunie sobie sierść i wyłysieje, a co najgorsze do obejścia psa może wejść wąż - gdy nie mamy nad tym kontroli.


Budowanie zimnych bud dla psa na polu jest nie opłacalne, pomijając już wyroki sądowe o utratę zwierząt w psiarni z powodu złego ich traktowania. 1 m 2 budynku na polu dla psa kosztuje 95 złotych, za 1 m 2 ścianki działowej. A na przykład mieszkanie w bloku to tylko 4,50 złotego za 1 m 2. Trzymanie psa i człowieka w budynku jest tańsze. Pomijam fakt drewnianych konstrukcji, pod którymi będą się gromadzić węże.


Psy i koty które zginęły przez węże.  



Najgroźniejszego z rasy psów Dobermana, zabiły 4 węże. Labradora zakatowała żmija - po ukąszeniu człowiek lub pies ma tylko godzinę życia. A nie brakuje też takich osób które hodują Anakondy lub inne groźne gatunki gadów, żywiąc je psami a następny w kolejce będzie człowiek... Psy nie są bezpieczne na polu, a są tacy co boją się psów i chcą je hodować w kojcach na polu.


Aport lub Przynieś to lepsze ćwiczenie od nudy i zdemolowanego domu przez szczeniaczka. Szczeniak zwykle zachowuje się tak jak małe dziecko. Gdy dziecko się w domu nudzi przewróci dom do góry nogami.



Pies posiadając własny pokój, nie powinien być skazany na izolację przez hodowcę, gdyż szczenię uczy się zachowań od człowieka i nie jest mądrym zwierzęciem od urodzenia i podobnie jest z człowiekiem. Pies rozumie tyle samo co dziecko w przedszkolu lub szkole podstawowej - klasy 0 - 1 - 2.  Potrafi pojąć język brajla - migowy, oraz podstawowe słownictwo człowieka, składające się z kilku liter, niczym u człowiecze niemowlę, wypowiadające pierwsze słowa; ,, mamo '' lub ,, tato '' - a dla szczeniaka rozumne jest ,, Fe '' lub ,, Nie '', gdy się na coś nie zgadzamy. Zwykle psy najlepiej dogadują z dziećmi, na tym samym poziomie rozwoju. Czyli pokój szczeniaka przypomina pokój dziecięcy dla człowieka, ale nie bez przesady. Z powodu niskiej inteligencji psa, podaje się go szkoleniu pedagogicznemu, już w wieku szczenięcym od 6 miesięcy, a uznaje się psa za aktywnego zawodowo po otrzymaniu certyfikatu. Zanim weźmiemy psa do domu musimy się liczyć z tym, że może trafić do szkoły dla psów na okres od jednego do dwóch lat, a nawet trzech jeżeli ma zdobyć kwalifikacje zawodowe. Musimy się też liczyć z tym, czy stać nas na to by psa utrzymać, ubrać, leczyć, oraz zapłacić inne wymagane świadczenia. Nie jeden opiekun psa ma już go dość po kilku miesiącach, a adoptowany pies nie jest zabawką a raczej czymś w rodzaju małego dziecka ludzkiego, które jest niepełnosprawne.



W ogrodzie z tyłu domu, można umieścić brodzik dla psa, bo większość psów lubi się kąpać i nie należy ich na siłę wsadzać do wody, bo staną się lękliwe oraz agresywne. Ogród a zarazem wybieg dla psa nie powinien być umieszczony z frontu domu, gdzie wchodzą tak domownicy jak i osoby obce. Nie powinno też być żadnych ciasnych kojców na wybiegu, typu ciasna klatka, a ogrodzenie wybiegu, wystarczająco wysokie, by pies nie wybrał się na samowolną wycieczkę. W ogrodzie za pewne też psy lubią robić podkopy ziemne, a więc ogrodzenie dołem powinno być wzmocnione.  Dostęp do wody powinien być dostatecznie oddalony od piaskownicy w której pies się wypróżnia, wedle przepisów sanitarnych. Wedle prawa pies ma prawo do stałego dostępu do wody.


Projektowanie ogrodu przez botaników czasami się mija z tym co myślimy o życiu oraz śmierci lub nawet o prawie własności obsiusiania roślinności przez psa lub wilka, a nie daj boże robót ziemnych.



Psom nie należy pozwalać się kąpać w okresie; zimnej wiosny, zimnej jesieni, oraz zimy w brodziku na polu. Dobrze jest gdy pies posiada w budynku łazienkę w której można go wykąpać wieczorem przed snem, otulając ręcznikiem i ciepłym kocem - w ten sposób nie będziemy czuć przykrego zapachu oraz po kąpieli pies nie będzie dokuczał ludziom w nocy. Psa można codziennie opłukać czystą wodą przed snem, ale jeżeli nie potrafimy dobrze odkazić i umyć psa można to zlecić weterynarii, raz w miesiącu - przy okazji pozbywając się chorób skóry lub insektów.


Zanim przyniesiemy szczeniaczka do domu - co warto posiadać.  



  •  Krótką smycz do tresury i karności szczeniaczka oraz przepisów ruchu drogowego. 
  •  Obrożę na breloczek gminny - breloczek zwykle dostaniemy po meldunku psa. 
  •  Szorki dla pieska do smyczy.
  •  Smycz długa zwijana na wybieganie się szczeniaczka.  
  •  Sweterki na zimne dni. 
  •  Kurteczki na zimne dni - zawsze można zamówić u krawca.
  •  Skarpetki na łapy w domu by szczeniak nie rysował podług pazurami. 
  •  Buciki ochronne na łapy na zimne dni lub wadliwe podłoże - zawsze można zamówić u szewca. 
  •  O kocyk dla szczeniaka nie powinniśmy się na starcie martwić - powinien dać go hodowca. 
  •  Koszyk na przewożenie szczeniaczka lub żywność. 
  •  Zestaw szczotek do czesania i pielęgnacji - bo raczej szczeniakowi myjemy łapy i oczy kilka razy  dziennie. O szczegóły warto pytać weterynarię - która prowadzi instruktarze. 
  • Na pewno w ruchu drogowym i publicznym przyda nam się dopasowany kaganiec, bo na przykład gdy chcemy jechać autobusem, koleją, lub liniami lotniczymi - mogą nas nie wpuścić, lub nawet wyprosić z miasta i instytucji publicznych. A już na pewno nie wejdziemy do sklepu z psem.
  • Na pewno przyda się siedzisko dla psa w samochodzie - fotelik jak dla dziecka.

Zwykle hodowcy narzekają na psy które się lenią na wiosnę i lato, a więc warto uszyć jakąś koszulkę, która nie roznosi sierści po domu. Warto mieć też płaszcz przeciwdeszczowy na deszczowe dni dla szczeniaka, bo tylko w tedy uchronimy się przed przykrym zapachem. Inne to wyposażenie pokoju dla psa. Zakładamy kurteczkę lub sweterek na psa a dopiero później obrożę i szorki - zabezpieczając w ten sposób zwierzę przed uszczerbkiem na zdrowiu, a głównie otarciami skóry. W produkcji odzieży nie wspominamy o majtkach, gdyż w to miejsce zakłada się pampersa i zwykle tylna część odbytu jest odkryta. W odnośniku turystycznym lub wojskowym pies może posiadać plecak z kieszonkami na przekąski oraz suchą karmę lub inne drobne nie zbędne rzeczy - na przykład kieszeń z butelką wody pitnej, które to przedmioty nosi pies na plecach. 



Szczeniaczek nie zawsze będzie chciał z nami chodzić, a więc warto mieć plecak przenośny dla pieska. Idziemy na spacer, a po jakim czasie piesek się zmęczy i nie pójdzie - w tedy przyda się plecak w podróży. W takim plecaku są kieszenie na karmę dla pieska.



Buty dla psów od szewca dratewki, ciągle modne trampki i adidasy lub trzewiczki szkolne. Lubią je przez wieki nawet dzieci w szkołach pedagogicznych. Pieski nie powinny chodzić po kamieniach lub asfalcie boso zwłaszcza w zimie. Butów dla psów używa Policja i Wojsko na poligonach.

Przewożenie psa w klatkach w samochodzie, jest możliwe tylko w taki sposób, na ostatnim siedzeniu samochodu. Pies i Wilk nie wyjeżdża bez koszyczka czerwonego kapturka z bajki - bo babcia może tego nie przeżyć z psem, który posiada niezbędne rzeczy dla szczeniaka. Wysyłanie psa kurierem, lub do weterynarii, odbywa się wyłącznie w klatkach. Podobne warunki są wymagane dla Straży Miejskiej lub Policji. Gdy przewozimy psa na krótkiej smyczy, siadamy z tyłu pojazdu z psem. Jeżeli mamy zamiar często podróżować z psem, warto wybrać model samochodu combi - który posiada dużo miejsca na bagaż zabezpieczony w razie wypadku. A o torbie pierwszej pomocy nie wspomnę z przepisów ruchu drogowego.


Ostatnia droga - pomagamy psom i ludziom pogodzić się ze śmierciom. 



Wiadomo, że opiekun psa może wcześniej lub później umrzeć - a więc nie pozostawiajmy psa w nieświadomości, oraz bezradności. Zafundujmy mu już za życia opiekuna zastępczego, zanim będzie za późno. Co czwarty pies umiera w schronisku dla zwierząt bezpańskich, a jak wykazały statystyki śmiertelność psów niczyich jest bardzo wysoka. Podobnie jest z dziećmi, prawie 50 % dzieci niczyich jest nie uleczalnie chora.



Umarł pies a więc inne psy też powinny wiedzieć, że śmierć istnieje. Pochówku psa i Kota dokonuje zakład pogrzebowy oraz gospodarka komunalna. Pies który zmarł w Unii Europejskiej ma prawo posiadać miejsce na cmentarzu oraz trumnę. Psa, wedle pradawnych szlacheckich obyczajów wolno pochować obok opiekuna - gdy w tradycji Egipskiej pies jest patronem zmarłych i życia po za grobowego. 


Adopcja psa - co trzeba wiedzieć i posiadać. 



Samo posiadanie obroży przez psa już nie jest wystarczające dla wielu instytucji w tym też związku kynologicznego w Polsce. Co trzeba posiadać  by móc prawnie hodować psa ;

  • Trzeba posiadać metrykę psa - czyli urodzenie w weterynarii wraz z chipem. 
  • Trzeba posiadać wyciąg rodowodowy, czyli na przykład; wadera była od Wasilewskich a basior od Kowalskich, posiadając rasę psa przypisaną szczeniakowi w akcie takiej prokreacji związkowej, bo w przyszłości może się okazać, że kundelek stał się psem rasowym. 
A tak na prawdę, co ma napisać weterynarz o szczeniaku, który się urodził w krzakach i nikt nie pokrywa kosztów alimentacyjnych - bo nie wiadomo skąd się wytrzasną i jak go medycznie oraz psychicznie powinien człowiek wychować.Weterynarz z pseudo chlorowi, nie jest tak na prawdę pewien czy zwierzę nie okaleczy człowieka, lub czy nie spowoduje epidemii różnych chorób lub czy ma cechy charakteru hodowcy lub domniemanej rasy.
  • Trzeba otrzymać książeczkę zdrowia dla psa. Już w wieku 6 tygodni szczenię powinno posiadać szczepienia i zaświadczenie, że jest zdrowe psychicznie oraz fizycznie - w odnośniku medycznym, a FCI pozwala zabrać zdrowego szczeniaka już w wieku 8 tygodni od urodzenia, gdy szczenię staje się samodzielne i nie zależne od sutków wadery.
  • Trzeba otrzymać paszport dla psa.
  • Trzeba skontaktować się z związkiem kynologicznym, by pies dostał pozwolenie na ewentualne rozmnażanie się. W razie nie dopełnienia formalności zwierzę może być wykastrowane przez weterynarię.
  • W razie adopcji szczeniaka, trzeba posiadać dokumenty adopcyjne oraz zrzeczenie się opieki przez poprzedniego hodowcę. 
  • Trzeba posiadać meldunek dla psa i opłacić podatek. 
  • Trzeba posiadać aktualne ubezpieczenie zwieńczenia.  
  • Trzeba posiadać ewentualny zapis testamentowy w wypadku śmierci opiekuna - czyli komu oddamy psa po swojej śmierci. Dobrze jest wedle przepisów, gdy pies posiada opiekuna zastępczego który pozwoli hodowcy na to by; pójść do szpitala bez psa, lub pójść do pracy bez psa, lub pojechać gdzieś bez psa. Psa nie wolno zostawiać samego bez opieki, a nie zawsze jest to możliwe. Musi być to osoba, której pies ufa. Często się zdarza, że osoby samotne w podeszłym wieku adoptują psa, nie posiadając opiekuna zastępczego. 
  • Trzeba posiadać certyfikat szkoleń psa, bo FCI bardziej ceni psa za inteligencję niż za wygląd. Choć czystość rasy też jest ważna, gdy pies po szkoleniu ma od 1 do 3 lata. Certyfikat chroni psa oraz w przyszłości inteligentne szczenięta pod względem użytkowym i psychicznym.  

Nie można mieć prawnie psa, gdy nie posiadamy dokumentów prawnych lub pozwoleń z weterynarii lub instytucji kynologicznej. A kolejka do tych płatnych i bezpłatnych adopcji codziennie się wydłuża dla zwierząt. Co więcej zdarza się, że zwierzęciu które poszło na samodzielny spacer - bez hodowcy, ktoś ściągną obroże i nie może wrócić do domu, w wyniku braku identyfikacji przypisanej przez gminę jako breloczek. W tedy pozostaje tylko prawny czip pod skórą w akcie metryki urodzenia.


Pies w życiu człowieka a pediatria lub psychiatria. 




Obecnie pies w życiu człowieka, spełnia ważną rolę społeczną już na szczeblu pediatrii, rodzin nie pełnych, rodzin niepełnosprawnych lub rodzin nie mogących posiadać dzieci z różnych względów społecznych lub zdrowotnych. Pies na receptę może być przydzielony przez psychiatrów, neurologów, pedagogów lub nawet neurologów. Zabieramy waderze dziecko i wychowujemy dziecko przez 12 lat, aż umrze. Psy są też zalecane osobom u których występuje osamotnienie wtórne - czyli gdy już wychowali potomstwo i zostali osamotnionymi rencistami lub emerytami. Choć coraz częściej uważa się, że pies szybciej dogada się z dzieckiem niż osoba dorosła, ale czy psie dziecko może wychować ludzkie dziecko ? - zapewne nie. Ludzie coraz częściej wybierają średnie lub małe psy, by móc je traktować jak ludzkie niemowlę, choć pediatra jest zdania że to powinien być duży pies przewodnik. Zdania między opinią ludzi a medycyną są podzielone, bo gdy ktoś na przykład jest otyły to pierwsza porada jaka pada to - idź z psem na spacer, ale takie spacery mogą przyzwyczajać zwierzę do włóczęgostwa.


Reakcje psa na opiekuna. 


 Reakcje ludzi na Policjanta Ruchu Drogowego. 



Przez całe życie człowiek używa ruchów werbalnych i nie werbalnych, które są zrozumiałe lub nie zrozumiałe dla psa. Najbardziej zrozumiałym językiem ciała ludzkiego, w stosunku do psa jest język migowy używany przez osoby z problemami słuchu lub też Policji w Ruchu Drogowym. Brzęczek przywołujący psa, a nie słyszalny dla człowieka działa na odległość 2 km. Jedno jest pewne, że Policja potrafi nauczyć przechodzenie psa przez jezdnię w przepisach dozwolonych lub poruszania się z psem po poboczach.


Wady w wychowaniu psa a język migowy - słowo ,, Toaleta ''. 



Gdy osobie głuchoniemej chodzi o Toaletę, to innym osobom może chodzić o całkiem co innego, nie rozumiejąc języka migowego. Gdy na przykład kot lub pies chce wyjść na pole, zwykle drapie łapą w drzwi, podnosząc ją wysoko. Znaczenie ruchu osoby niepełnosprawnej ma podobne znaczenie u psa i kota. W wyniku nieporozumień, pies może nie wiedzieć o co opiekunowi chodzi gdy osoby sprawne nadają na innych falach. Zmorą każdego, kupującego zwierzątko jest brak wyrażania potrzeb fizjologicznych, co po pewnym czasie zniechęca nie jednego opiekuna.


Kiedy człowiek nie powinien być opiekunem psa. 



Zwykle nie można posiadać psa gdy opinia lekarza i weterynarza, nie jest zgodna. Osoba która przejawia lęk przed drapieżnikami, lub nie potrafi ich wychować w karności oraz hierarchii stada ludzkiego, po prostu przegrywa w walce z psami lub wilkami. I wcale nie chodzi, o to by bić zwierzę a o to by wiedziało gdzie jest jego miejsce. Nie można posiadać psa, jeżeli jego wywód genealogiczny i predyspozycje psychiczne nie zostały ustalone. Nie można też posiadać psa, nie mając zielonego pojęcia o ich hodowli. Najmniejszy strach lub lęk, jest wyczuwalny przez drapieżniki i tak się dzieje w przyrodzie że przegrywają najsłabsi w stadach. Gdy wilk lub pies chce rządzić w stadzie, wyczuwając słabszego osobnika dochodzi do walki. Wedle weterynarii, aby posiadać psa trzeba posiadać opinię hodowcy oraz opinię lekarza - psychiatry, który jest w stanie określić charakter człowieka. Jeżeli pies wilczasty zwycięży na zdjęciu, już zawsze będzie chciał być przewodnikiem stada.

Zoofobia rzadko dotyczy lęku przed wszystkimi zwierzętami. Najczęściej strach jest obawą przed określonym gatunkiem lub rodzajem zwierząt, np.: pająków (arachnofobia), owadów (insektofobia), psów (kynofobia), węży (ofidiofobia), a są też przypadki lękowe dość częste przed chomikiem, szczurem lub myszą a nawet świnką morską i wiele innych. Są też zwierzęta niebezpieczne, których może się obawiać człowiek nie bez przyczyny - która jest zabroniona w związkach FCI zwierząt na prawdę niebezpiecznych z racji powodowania śmierci lub epidemii choroby.

Zoofobia prowadzi do niewytłumaczalnego lęku -  napadu paniki, który objawia się: kołataniem serca, paraliżem kończyn, dusznościami, przyspieszonym oddechem, zimnym potem, drżeniem kończyn, podwyższonym ciśnieniem.

Nie ma jednej konkretnej przyczyny zoofobii. Paniczny lęk przed zwierzętami może pojawić się po nieprzyjemnym kontakcie ze stworzeniem w okresie dzieciństwa. Może także być spowodowany naśladownictwem zachowań lękowych, które dziecko dostrzegło u rodziny lub najbliższych.

Zoofobia najczęściej pojawia się w okresie od 3 do 12 roku życia człowieka gdy nie ma kontaktu ze zwierzętami. Wcześniej dzieci niczego się nie boją: ani pająków, ani węży, ani szczurów. Bardziej świadome dziecko, straszone przez innych, bądź takie, które spotyka się z zagrażającą mu sytuacją, może odczuwać silny lęk przed którymś zwierzęciem. Prawdą jest, żeby dziecko nie cierpiało na stany lękowe powinno mieć kontakt z zwierzętami gospodarstwa domowego - kiedy to na przykład pies jest na tym samym etapie rozwoju psychicznego, jak dziecko. Najwięcej przypadków chorób psychicznych obserwuje się u dzieci z niepełnych rodzin lub z tak zwanych osiedli mieszkaniowych w których zabrania się hodowli zwierząt.



Czy wilki są groźne dla człowieka, raczej nie. Za to częściej bywają głodne co prowokuje je do ataku, nie tylko na zwierzęta ale też na ludzi. Agresja zwierzęca, nie wynika z tego że tak stworzyła je natura a z tego że muszą coś zrobić. Pies odczuwający krzywdę na przykład na łańcuchu jest wstanie zaatakować zwierzę lub człowieka. Psy nabywają agresji przez naukę - wynikającą z poczucia krzywdy. Na przykład gdy myśliwy chce coś upolować, za zwyczaj głodzi psa myśliwskiego. Mój ojciec za życia, zabrał psa myśliwemu w poczuciu niesprawiedliwości psa który jest zmuszany do agresji. Szczenię rodzi się nie świadome, tak jak ludzkie dziecko - a dopiero w trakcie rozwoju nabywa umiejętności w stadzie ludzkim lub wilczym. Psy jak wilki są zwierzętami stadnymi, a zabrane szczenię miotu uważa człowieka za swe solidarne stado. Tylko latem wilki i psy stają się samotnikami lub zawierają związki. Najlepsze psie mioty, to szczenięta urodzone na wiosnę, kiedy wilki się już nie gromadzą w stada.


Nie posiadasz zwierząt a posiadasz dzieci niepełnosprawne - ile jest w tym twojej winy ?  



Co drugie dziecko z miasta ma problemy ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym, w wyniku izolacji dziecka od zwierząt. Wedle Centrum Zdrowia Dziecka, zwierzęta są jedynym atrybutem wyzwalającym nie tylko funkcje motoryczne ale też wychowawcze zdrowego dziecka. Ale często się zdarza, że rodzice kupują dzieciom zwierzęta jak zabawkę a nie członka rodziny. Fobia przed zwierzętami, przechodzi z chwilą ich dotknięcia lub nakarmienia. Za mojego dzieciństwa po podwórku biegał; kot, pies, królik, kurczaki, kaczki oraz gęsi. Co nie pomija się faktu, że na podwórko mogła wpełznąć jadowita żmija z krzaków lub nawet siedzących gadów w sianie. Pies może uratować człowieka przed gadami, a tak przy okazji sam zginie w wyniku ukąszenia przez gada. Kupując dziecku psa, wedle pediatry powinien być duży a nie mały. A jakoś na wideo You Tube spotyka się wadery - samice, które są w stanie wychować szczenięta, oraz kota i przy łasić się też do dziecka - ale gdy już wadera lub basior, adoptuje ludzkie dziecko to rodzice mogą ponieść szkodę nie tylko na zdrowiu. Czasami zoofobia ma słuszne uzasadnienie, gdy na przykład moją matkę trzy razy ugryzł jadowity wąż w nogę i nie można było ją do końca życia wyleczyć.



Wilk i pies w naturze Polski.  



W takich grotach i jaskiniach gromadzą się wilki i niedźwiedzie na zimę. Kto narusza ich terytorium oraz prawa gromadzenia się w stada, może żgnąć i nie jest to opowieść wyssana z palca, gdy na zimę wilki są o wiele silniejsze niż na wiosnę - gdy chodzą głodne. Wilki oraz bezpańskie psy potrafią się ze sobą krzyżować, gdy pies zwycięży w stadzie. Najwięcej walk wilki prowadzą o dominującą samicę, zwaną waderą.


Wilk bez szans przy człowieku i niedźwiedzi - nie ważne kto ofiarę złapał. 




Gdy wilk i niedźwiedź nie jest głodny to takiej zgody jeszcze nie było gdy trawią. 



Największą plagą jaką obecnie odnotowano, w stosunku do drapieżnych; psa, wilka, niedźwiedzia oraz kota czy też jeża i lisa, są kleszcze przenoszące Boreliozę - czyli zapalenie mózgu, oraz węże atakujące głównie psowate i wilczaste. To że anakonda zje psa lub kota wypuszczona na wolność na Podkarpaciu, to jeszcze nic, gdy psa labradora atakują głównie żmije - czyż by był najsłabszym z psowatych ? A jednak to prawda że w koło mordy labradora może owinąć się żmija - tak jakby chciała go zjeść, a jednak za duży kąsek... Wprawdzie niedźwiedzie radzą sobie z wężami, a może to sprawia że zgoda panuje czasami między drapieżnymi, gdy ludzie boją się do lasu chodzić przez duże węże.



Wedle statystyk opanowania i obsiusiania przez psy i wilki terenu, najwięcej ich jest na Podkarpaciu, jako dziki gatunek psa i wilka. Pod względem głodu drapieżników, Podkarpacie bije rekordy, bo na 142 osobniki przypada tylko 7 % ofiar dla wilka lub psa. Tak więc człowiek może stać się ofiarą gdy drapieżniki głodują od 2008 roku. Pies i Wilk znaczy swój teren moczem, a wchodzenie na jego teren może być niebezpieczne. Wiadomo też, że wygłodzony wilk jest w stanie zjeść wypasionego psa na równi z narodem chińskim.


Europa radzi sobie z terytorium drapieżników. 



Hiszpania posiada publiczne pisuary dla psów, gdzie opiekun zwierzęcia może w łatwy sposób po nim posprzątać, nie zaprzeczając prawom natury, że każde drzewo przez psa lub wilka musi być obsiusiane, by stało się jego własnością.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dalmatyńczyk

Jest to bardzo stara rasa psów myśliwskich, które utraciły w obecnym czasie instynkt łowiecki na rzecz dogoterapii osób niepełnosprawnyc...