Rasa wyhodowana na północy europy, a zarazem części byłego ZSSR - Federacji Rosyjskiej, obecnie licząca się grupa psów adaptowanych po za granicami, tego państwa i a zarazem wywodu kynologicznego rasy psa, a dotyczący głównie środkowej części Federacji Rosyjskiej. Łajka rosyjsko - europejska została uznana przez związek kynologiczny w Polsce w 1980 roku, pod numerem FCI 304 - Rodowodu rosyjskiego.
Wygląd ogólny i właściwości psychiczne; pies średniego wzrostu, o suchej mocnej konstrukcji, z żywym usposobieniem. Wzrost i format nie odbiega daleko od form wilczastych, wysokość w kłębie psa od 52 do 58 cm, u suk od 50 do 56 cm. Format prostokątny, zbliżony do kwadratu, stosunek długości tułowia do wysokości w kłębie u psa wynosi od 1:1 do 1:3,3, a u suk od 1: 1 do 1:1,05.
Głowa; nieduża, kształtu stożkowego, oglądana z góry - zbliżona do trójkąta równoramiennego, kufa sucha, spiczasta, ze ściśle przylegającymi wargami, uzębienie mocne, białe, zgryz nożycowy. Oczy nie duże, owalne, skośnie osadzone, ciemnego koloru. Uszy stojące, ruchliwe, ostro zakończone.
Tułów; grzbiet mocny, muskularny, o krótkich lekko wysklepionych lędźwiach, klatka piersiowa głęboka, dobrze rozwinięta, krzyż szeroki, niedługi, lekko spadzisty, brzuch wyraźnie podkasany.
Ogon; zwinięty w obwarzanek i przyciśnięty do biodra, jak u większości szpicowatych, albo zgięty spiralnie ponad grzbietem.
Kończyny przednie piersiowe; przedramiona proste, łopatki skośne, kościec mocny, śródręcze nie długie, lekko od siebie ustawione, palce mocne, ściśle związane w łapę, owalnego kształtu.
Kończyny tylne miedniczne; mocne o dość długich podudziach, z dobrze kontowanymi stawami skokowymi, o mocnych kościach; śródstopia ustawione prawie pionowo, linia opuszczona pionowo od guza kluczowego, przechodzi po poprzedniej stronie stopy; palce, jak u nóg przednich ,, wilcze pazury'' zaleca się osuwać.
Chody; galop na zmianę z krótkim kłusem.
Skóra i owłosienie; skóra gruba, gładko przylegająca. Szata włosowa składa się z twardych, prostych włosów okrywowych i obfitego podszycia. Na głowie i uszach sierść krótka, ściśle przylegająca; na szyi, kłębie i barkach - dłuższa, na policzkach tworzy bokobrody, a na szyi kołnierz. Na przedniej stronie nóg sierść gładko przylega, na tylnej - nieco dłuższa, nie tworzy frędzli.
Umaszczenie; maść jednolitego koloru czarnego, szarego, białego lub ,, pieprz i sól '', albo wymiennych kolorów z białym znakowaniem lub łaciata z ciemnymi łatami na białym tle. Mocne cętkowanie na kończynach lub rudy kolor maści nie są pożądane.
Łajka rosyjsko - europejska pieprz i sól o niemal kwadratowej budowie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz