wtorek, 7 listopada 2017

Spadek dla psa lub wilka


Pies w spadku – spadkobiercy a zapisobiorca ?

Spadkobiercy powołani w testamencie nie mogą być obarczani żadnymi warunkami, ale zapisobiorca już tak. Oczywiście osoba, na rzecz której uczynimy zapis, może go tak czy inaczej odrzucić, więc niezbędne jest skonsultowanie swoich poczynań jeszcze przed jego sporządzeniem. Jeśli chcemy dokonać zapisu pod warunkiem opieki nad psem, to jego przedmiotem nie może być nieruchomość (dom, mieszkanie, działka).

W każdym przypadku niezbędna jest kontrola. Ze swojej strony możemy powołać wykonawcę testamentu, który będzie m.in. kontrolować czy warunek, którym obdarzono zapis jest dotrzymywany w sposób należyty. Gdyby zapisobiorca, który otrzymał zapis pod warunkiem przejęcia opieki nad psem, pozbędzie się zwierzaka – traci przedmiot zapisu, który wchodzi z powrotem do masy spadkowej. Rewizji zapisu mogą domagać się wykonawca testamentu, spadkobiercy oraz wszystkie strony zaangażowane we sprawę, np. schronisko dla zwierząt. Gdyby okazało się, że pies się zgubił, strony muszą wykazać, że nastąpiło to z winy zapisobiorcy. Jeżeli chcemy mieć zatem pewność, że nasz pies pozostaje w dobrych rękach (a może inaczej – niczego mu nie brakuje), powinniśmy wyznaczyć jak największą liczbę spadkobierców, którzy na pewno skontrolują poczynania opiekuna i w razie potrzeby dokonają rewizji zapisów

 Pies w spadku – Jak się zabezpieczyć ?

Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć kolejności zdarzeń, zatem warto zabezpieczyć psiaka przed naszą śmiercią i wyznaczyć prawnego opiekuna.  Oczywiście potencjalny opiekun powinien wyrazić zgodę na przyszłą adopcję – najlepiej wybrać dobrego przyjaciela, który zna psa i na pewno nie porzuci go na pastwę losu. Bardzo często dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy osoby otrzymujące w spadku psa, porzucają go w lesie lub wywożą do schroniska. Krewni chętnie przyjmą nieruchomości, majątek, cenne przedmioty, jednakże „żywy inwentarz” kole w oczy.

Wydawałoby się, że sprawa jest rozwiązana. Ustanawiamy spadkobiercę i już. Niestety, wyznaczenie prawnego opiekuna nie rozwiązuje sprawy. Wskazanie opiekuna w testamencie ma jedynie znaczenie moralne, co oznacza, że za niewykonanie zobowiązania nie grożą żadne sankcje! A co na ten temat mówi prawo:

Jedynym sposobem zabezpieczenia losu psa jest zapis. To coś innego niż ustanowienie spadkobiercy; na mocy zapisu przekazujemy jakieś dobro materialne (pewną sumę pieniędzy, wartościowy przedmiot itd.) wybranej osobie. Możemy go obwarować warunkami – np. zaopiekowanie się naszym zwierzakiem. Testament można sporządzić wyłącznie w celu dokonania zapisu: wtedy reszta naszej własności jest dziedziczona ustawowo, a tylko przedmiot zapisu zostaje wydany zapisobiorcy na podstawie testamentu.

Pies w spadku – co się dzieje, jeżeli właściciel umiera pierwszy ?

Jedyną wadą psów jest to, że żyją zbyt krótko. Kiedy umiera czworonożny przyjaciel przez długie miesiące opłakujemy jego śmierć. Co się jednak stanie, jeżeli to właściciel umrze pierwszy?  Los zwierząt pozostawionych przez zmarłych właścicieli jest tragiczny. Najczęściej są to psy prowadzące kanapowy tryb życia, przyzwyczajone do leżenia na kanapie, dobrze utrzymane i bezwarunkowo przywiązane do jednej osoby. Po śmierci właściciela – najczęściej osoby starszej – trafiają  do schroniska, w którym bardzo szybko umierają. Kto zechce adoptować starszego, często niezbyt atrakcyjnego wizualnie psa z nadwagą i potarganym włosem ?




Już sam fakt nakładanych kar od 2 000 do 8 000 złotych, z przepisów FCI oraz Ruchu Drogowego lub Gospodarki Komunalnej nikogo nie odstrasza, gdy łamie się nawet przepisy o osobach niepełnosprawnych a nawet bez prawa głosu - niepoczytalnych. Pies nie jest w stanie powiedzieć, że chce spadek i nie chce utracić domu, w którym żył przez wiele lat. Ale jakoś spadkobierców nie obchodzi los zmarłego ani tego co się stanie z psem. Ważne są tylko kosztowności. Jednak istnieje w Kodeksie Cywilnym zapis o działaniu w złej wierze w stosunku do osoby zmarłej. Wedle prawa spadkowego, aby otrzymać spadek jest potrzebny wykonawca testamentu. Zwierzęta bez opiekuna są objęte prawem kuratora sądu. Co nie zmienia faktu, że jak już wszyscy rozdrapią majątek po zmarłym, to pies zostaje bezdomny i nie posiada nawet zabezpieczenia cmentarza w razie śmierci psa.  A często bywa i tak, że zmarły nie posiada obstalowanego nagrobka, a pies usiłuje się dokopać do trumny.



W najgorszej sytuacji są psy bezdomne oraz wilczaste, gdy umrze opiekun prawny a Wadera urodzi szczeniaki na cmentarzu, w oczekiwaniu na swojego opiekuna. Szczenięta z Waderą, nie posiadają ochrony prawnej. Bo jak już wspomniano, inwentarz kole spadkobierców nie tylko w oczy lub prawo opieki nad zmarłym i grobowcem dla zmarłego lub psa. 


Czy człowiek pozostawi dziecko lub psa na cmentarzu pozostaje pytaniem humanitarnym. 


Dziewczynka która straci rodziców, zwykle bywa dylematem nie jednego spadkobiercy, podobnie jak pies  lub wilk dożywający zwykle do 12 lat życia. Podobnie jest ze zmarłym, który już tylko potrzebuje opieki w wymiarze 10 lat z Kodeksu Komunalnego - stwierdzonego na piśmie z dniem jego pochówku. Osoba, która nie jest w stanie spełnić, oczekiwań zmarłego może spadku nie otrzymać, chyba że sobie Go kupi po terminie 3 lat. Dzieci oraz zwierzęta podlegają prawu adopcyjnemu.


Czy pies dostanie grobowiec, obok swego opiekuna jak zaznacza to FCI - Za pewne nie prędko się tego doczekamy, bo czasy szlacheckie już dawno przeminęły, w której tradycji było pochować psa obok; Biskupa, Szlachcica, Króla. Po wiekach z podziwem odkrywanych przez archeologów i paleontologów. Czy zwierzęta jako inwentarz zmarłego doczekają się pochówku, jak za dawnych lat to też nie zostało obecnie ustalone. Jednak tradycja chowania osób zmarłych z zwierzętami sięga tradycji starożytnych Chin. Na przykład Księcia Bolko I Surowy, pochowano z całym swym dobytkiem jak Wikinga w XII w.


Kodeks Cywilny - Księga Czwarta - Spadki od 31 października 1990 roku. 

  • Przepisy ogólne spadkowe art. 922 - 918. 
  • Dziedziczenie ustawowe art. 931 - 921.
  • Roszczenia na wypadek śmierci.
  • Testament zmarłego.
  • Przepisy ogólne testamentu art. 941 - 948.
  • Forma testamentu - testament zwykły art. 949 - 951.
  • Forma testamentu - testament szczególny art. 952 - 955.
  • Przepisy wspólnoty majątkowej dla testamentu zwykłego i szczególnego art. 956 - 958.
  • Powołanie spadkobiercy art. 959 - 958. 
  • Zapisy i polecenia spadkowe art. 968 - 958.
  • Wykonawca prawny testamentu art. 986 - 990.
  • Zachowek testamentowy art. 991 - 1011.
  • Przyjęcie i odrzucenie spadku art. 1012 - 1024.
  • Stwierdzenie nabycia spadku i ochrona spadkobiercy art. 1025 - 1029.
  • Umowa dotycząca spadku art. 1047 - 1057.
  • Przepisy szczególne o dziedziczeniu zwierząt i gospodarstw rolnych art. 1058 - 1088. 

Dziedziczenie mienia w Spółdzielni Mieszkaniowej lub Produkcyjnej, art. 1087 cytuję; należą grunty rolne, spadkobiercy, członkowie spółdzielni, małoletni, pobierający naukę w szkołach zawodowych, lub uczęszczają do innych szkół, są trwale nie zdolni do pracy - dotyczy ustawy dziedziczenia zwierząt i gospodarstw rolnych. W Spółdzielni Mieszkaniowej można mieć jednego psa lub kota, na terenie jednego meldunku. Gdy brak jest człowieczego spadkobiercy, spadkobiercą zostaje ten kto pracował na terenie spółdzielni - pies to pracownik o różnych specjalizacjach zawodowych lub pedagogicznych w FCI. Przepisy nie uchylają prawa do miejsca siedliskowego, obejmującego tą ustawę, jeżeli należą do prawa podatkowego na przykład za psa. Majątek jako mienie wspólne - spółdzielcze, na równi może być dziedziczone.


Bezpański pies w Brazylii wybrał Księdza. 



Bezpański pies w Brazylii wszedł do kościoła, jak wilk świętego Franciszka z Asyżu, i dostał błogosławieństwo od kapłana. W świetle Kodeksu Cywilnego w Polsce, jeżeli zwierzę samo z pośród tysięcy ludzi wzbierze sobie opiekuna, może być adoptowane jeżeli pozostaje u niego dłużej niż 30 dni. Społeczność brazylijska była zdumiona zachowaniem się psa w tłumie ludzi. W świetle prawa adopcyjnego zwierzę lub dziecko samo musi wyrazić zgodę na adopcję.


Malarstwo Egipskie - Przeprowadzka zmarłego do świata Anubisa.



Anubis (gr. ’Άνουβις) – w egipskiej mitologii bóg o głowie szakala, ściśle łączony z mumifikacją i życiem pozagrobowym. W języku Starożytnego Egiptu był znany. Najstarsza znana wzmianka o nim pochodzi z tekstów piramid z okresu Starego Państwa, gdzie łączony jest z pogrzebem faraona. W tej epoce był najważniejszym bogiem związanym ze śmiercią, lecz w Średnim Państwie zastąpił go Ozyrys.

Przydomki Anubisa pochodzą ze związku z jego pogrzebową rolą, np. miano Ten, który jest na swoim pagórku miało podkreślać, że jest on strażnikiem umarłych i ich miejsc świętych (cmentarzy), a Ten, który jest w miejscu balsamowania mówiło o jego udziale w procesie mumifikacji.  Jak wiele egipskich bóstw, Anubis miał wiele ról w zależności od sytuacji i na ogół występował na czele wszystkich publicznych procesji w Egipcie.



Trumna z królestwa zmarłych Anubisa, była dość bardzo zdobiona, jak za czasów Faraona. Pies lub raczej Szakal, miał bronić faraona przed piekłem po śmierci.



Co zrobić z zmarłym lub psem po śmierci - okupującym groby. 



Jakoś sprawa jest mniej skomplikowana gdy umrze człowiek, a rodzina rozdrapie jego majątek. Gorzej jest ze zwierzętami, których właściciel umarł wcześniej. Są w stanie rozkopywać nie obstalowane groby. Wiadomo też, że służby sanitarne oraz komunalne nie zgadzają się na to by szczątki zwierząt były rozrzucanie gdziekolwiek.


Tysiące walających się kości...



Tysiące walających się kości różnych zwierząt, to nadal problem sanitarny, nie tylko kultowy w hodowli psa lub kota, a nawet samego człowieka. Lekarze biją na alarm - nie kupujmy kości, a co z odpadkami z śmietnika które w drodze sprzedaży trafiają do naszych domów. Nie zjadamy tego, co ponoć jest szkodliwe dla zdrowia, ale problem pozostaje nadal. Wiadomo, że nie można zabić zwierzęcia bez ustaw o eutanazji, ani zakopać szczątków koło domu, pod karą do 5 lat pozbawienia wolności. Nie udajemy i stwierdzamy, że ten problem istnieje od wieków.



Między teorią państw i wyznaniem kościoła oraz Biblii Tysiąclecia. 



  • Paś owce moje...
  • Posłał owcę między wilki 
  • Ten który stanie u tronu bożego 
  • Psy jako gwiazdy polityki światowej i sportu. 


Bóg obiecał ludziom Raj na ziemi, ale ten Raj ma nadal różne oblicza. Jedne zwierzęta kochamy, a drugie zabijamy i zjadamy. Czy wież jakie zwierzęta staną u tronu bożego, gdy przeminie Armagedon ?



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dalmatyńczyk

Jest to bardzo stara rasa psów myśliwskich, które utraciły w obecnym czasie instynkt łowiecki na rzecz dogoterapii osób niepełnosprawnyc...